Kolejną rzeczą, jaką należy wykonać, chcąc przyspieszyć naszą stronę internetową opartą na WordPress CMS, musimy zrobić to aktualizacja skryptów na stronie internetowej.
Nieaktualne skrypty, owszem działają, ale często też mogą sprawiać i problemy i wyraźnie zwalniać stronę www. Aktualizacja szablonów i wtyczek jest obecnie bardzo prosta, czynność ta nie powinna zająć więcej niż godzinę, nawet w przypadku drobnych problemów. Czasem jednak zdarza się, że coś po aktualizacji przestaje działać na naszej stronie www. Wtedy może się okazać, że aktualnie nie możemy wszystkiego zaktualizować lub będzie trzeba coś przerobić na stronie www (np. gdy autor jakiegoś pluginu przestał go aktualizować). Innym zaś razem możemy natrafić na inne niespodziewane problemy…
Dlatego też warto przed aktualizacją upewnić się, że mamy kopie zapasową naszej strony, czy to robioną automatycznie przez firmę hostingowa, czy też zrobioną samodzielnie. Nie radze też robić aktualizacji strony bez upewnianie się, że mamy dostęp do FTP, nie jest on konieczny w większości przypadków, ale czasem może się zdarzyć, że mówiąc potocznie „wywali nam błąd”, i będzie trzeba poszperać po plikach szukajac możliwości naprawy strony.
Podobnie, aktualizacja wersji PHP (język programowania działający po stronie serwera – hostingu, odpowiadający za kompilacje naszej strony) na całym serwerze, może znacznie przyspieszyć ładowanie się strony WWW. Nowe wersje PHP są z jednej strony przeważnie szybsze, z drugiej zawierają wbudowane systemy przyspieszające działanie stron. Aby to jednak zrobić, musimy upewnić się, że wszystkie skrypty na naszej stronie (wtyczki i szablony) są dostosowane do wersji, do jakiej chcemy przełączyć. Na szczęście czynność zmiany wersji PHP jest w pełni odwracalna i nie zmienia nic w naszych skryptach, tak więc jeśli po zmianie wersji PHP okaże się, że coś na naszej stronie przestało działać (bo np. nie ma jeszcze wersji wtyczki dostosowanej do nowej wersji PHP), można wrócić do poprzedniej wersji.
Aktualizowanie wersji PHP na popularnych hostingach (tak jak na wspomnianym na nagraniu SmartHost) odbywa się poprzez panel, czasem jednak wymagana jest ingerencja w plikach strony np. przez FTP.
Z poniższego nagrania na moim kanale Youtube dowiesz się:
- Jak zaktualizować wtyczki (pluginy WordPress)?
- Jak zaktualizować szablony WordPress?
- Jak zaktualizować całego WordPress’a?
- Jak zaktualizować wersje PHP na serwerze, by przyspieszyć działanie naszej strony www?
Procedura usuwania wtyczek i templatów jest bardzo prosta, odbywa się ona z poziomu Kokpitu (dashboard), w którym wchodzimy do dwóch pozycji Wtyczki i Wygląd
0 komentarzy